Akademie
Vyznej se v investicích
Základní typy investic
Každý člověk se může rozhodnout, zda své peníze utratí za věci okamžité spotřeby, nebo za věci které hodlá v budoucnu opět proměnit na peníze. V tom případě se z něj stává investor.
Investice znamená, že se dnes něčeho vzdáváme proto, abychom získali něco v budoucnosti. Budoucí hodnota je však vždy nejistá, proto je s investováním spojeno vždy riziko.
Obecně můžeme rozlišovat dva druhy investic:
Reálné investice
Jsou vázány na nějaký konkrétní předmět nebo podnikatelskou činnost a mají charakter dlouhodobého užití.
Finanční investice
Slouží k vytváření investičního majetku.

Mezi finanční investice se nejčastěji řadí:
- Peněžní vklady - spořitelní knížka, běžný účet, sporožirový účet, termínovaný účet, devizový účet
- Depozitní certifikáty, vkladové listy
- Dluhopisy - pokladniční poukázky, státní, podnikové a komunální obligace, hypoteční zástavní listy
- Akcie - listinné akcie, dematerilizované akcie, akcie na jméno, akcie na doručitele
- Pojistky a životní renty
- Směnky, šeky
- Finanční spoluúčasti - společenství, účast v obchodních společnostech
- Portfoliové investice (podílové listy)
- Odvozené cenné papíry (futures, opce, opční poukázky)
Pravidelné investice
Spoření je uchovávání peněz za účelem zhodnocení.
Zhodnocení se vyjadřuje úroky. U spoření je nízká míra rizika. Nejčastěji se spoří formou ukládání pravidelné částky do banky. Zde je záruka splacení jistiny, vzhledem k tomu, že jsou vklady pojištěny (do výše 100 000 EUR).
Investování je přeměna peněz v jiná aktiva:
- dluhopisy
- akcie
- komodity
- podílové listy
Investice nejsou pojištěny, z tohoto důvodu se u investic počítá s určitou mírou rizika.
Bohatí lidé majetek drží na spořících účtech, v podnicích, které kontrolují, nebo ve státních dluhopisech (do podílových fondů většinou neinvestují).
Chudí většinou s penězi zacházejí nezodpovědně.
Inflace (znehodnocení peněz) ohrožuje peníze i ostatní aktiva.

Zlato
Je věčné, navíc je krásné a fascinuje generace už po tisíciletí. Na počátku fungovalo i jako běžné platidlo. Teď už se používá spíš jako ozdoba. Anebo jako investice. Také Vás už někdy napadlo, že nevíte kam s penězi?
Alternativa investování
Zlato vždycky platilo jako uchovatel hodnoty. V krizích se k němu rádi všichni vracejí. Protože když v hubených časech něco vlastníte, jste vlastně bohatí. Tak by se daly shrnout motivy těch, kteří uvažují o zlatu jako o investici. Z průzkumu vyplynulo, že za nejlepší investici ho považuje skoro 20 % Čechů. Jenže jako všechno i zlato má svá pro i proti.
V čem se vyplatí
Nejlepší je brát zlato jako dlouhodobý a hlavně doplňkový nástroj investování. Nejrozumnější je nespoléhat se pouze na zlato, ale svoje finanční zdroje více diverzifikovat. Dá se tedy použít jako doplněk k investicím na Zonky.
Je vhodné i pro menší investory
Pokud máte méně peněz – nevadí. Zlato je sice drahý kov s docela vysokou hodnotou, ale má tu výhodu, že je „dělitelné“. Záleží tedy na tom, kolik si ho chcete koupit. Proto lze investovat i v menších finančních objemech:
- zlaté slitky
- zlaté miny
- zlaté cihly
- zlaté mince
Pokud byste přemýšleli o špercích, budou nejspíš vždy o trochu dražší než investiční zlato – je s nimi spojena i práce a umělecká hodnota. Naopak pokud klasický šperk budete chtít prodat, už ho pravděpodobně neprodáte za původní cenu, ale pouze za cenu zlata (nebo i menší, pokud nový majitel bude muset investovat do přetavení)

Nulová cena zlata prakticky nehrozí
Cena zlata sice není nikde garantována a jako jakákoliv jiná komodita podléhá výkyvům, ale možnost, že by jeho hodnota spadla až na nulu, je velmi malá. Však se zlato používalo kdysi i jako univerzální platidlo a byly jím po nějaký čas kryty i peníze. Pokud na zlatu nevyděláte velké částky, lze na něj, na rozdíl od peněz, pohlížet i jako na uchovatele hodnoty. Například v období krize často klesají ceny akcií, nikoliv ale cena zlata.
Reaguje na krizi, politiku i na počasí
Jakákoliv panika, která způsobí pokles cen akcií a jiných cenin (třeba kvůli krizi), má za následek to, že investoři sáhnou raději po tradičním nástroji – zlatu. Cena pak strmě roste a převyšuje poptávku nad nabídkou.
Další nevýhodou je to, že jeho cena je ovlivněna i počasím. Jak to? Stačí, když pořádně zaprší, a hned máte zatopené zlaté doly. Což neznamená nic jiného než nárůst ceny. Zemětřesení? Další problém. Nedostatek vody na vyčištění zlatých rud taktéž zvedá cenu zlata. A v neposlední řadě reaguje i na politické události.
V čem být obezřetní
Zlato prochází proměnlivým cenovým vývojem. V posledních letech se ale jeho cena pohybuje mezi 1 200 a 1 400 dolary za trojskou unci.
Nižší likvidita
Pokud byste rychle potřebovali své peníze zpět, nepůjde to nejspíš tak rychle jako třeba na sekundárním trhu na Zonky. Je totiž potřeba počítat i s vyšším rizikem a s náklady obchodů. Aby se pak investor dostal alespoň na hodnotu, za kterou zlato koupil, měla by cena zlata být samozřejmě o něco vyšší než při nákupu.
Hůře se uchovává
Chcete mít své zlato v bezpečí? Pak vám nejspíš nezbude nic jiného, než si pořídit buď bytelný trezor, což není úplně zdarma, anebo si jeden pronajmout v bance. Ale banka není charita, proto vás úschova bude stát nějakou tu korunu. Znamená to ještě další dodatečné náklady.
Portfoliové investice
Rozdělení peněžních prostředků mezi určitý soubor reálných a finančních investic. Smyslem rozdělení peněžních zdrojů je snaha o rozdělení investičních rizik do různých, na sobě nezávislých oblastí.

Depozitní certifikáty
Cenný papír vystavený bankou nebo spořitelnou. Výstavce tímto cenným papírem stvrzuje, že investorem byla v bance (spořitelně) složena určitá suma peněz na stanovenou dobu za určitý úrok. Vzhledem k tomu, že na nich není uvedeno jméno majitele, lze s nimi obchodovat.
Dluhopisy
Cenný papír s nímž je spojeno právo majitele požadovat splácení dlužné částky v nominálních hodnotách a vyplácení výnosů z něj určeného k určitému datu a povinnost osoby, která je oprávněna dluhopisy vydávat tyto závazky plnit. Jednou z forem dlužního úpisu je i směnka.
Akcie
Cenný papír s nímž jsou spojena práva majitele podílet se na řízení společnosti, na jejím zisku a na majetkovém zůstatku při zániku společnosti. Velmi důležitým právem akcionáře je právo na část ročního zisku, tedy dividendu. Akcie jsou snadno obchodovatelné, zvláště jsou-li vydané na doručitele (ne na jméno).

Peněžní vklad
Vklad hotovosti na účty peněžních ústavů, tedy bank. Výhodou je poměrně rychlé nakládání s prostředky uloženými na těchto vkladech, nevýhodou pak docela nízký roční úrok. Riziko u těchto vkladů je poměrně nízké, neboť obvykle jsou ze zákona pojištěny.

Umění
Umění je samostatnou kapitolou, tedy alespoň co se týče investice. Je specifické tím, že je opravdu hodně dlouhodobé, také trochu nejisté a řadí se mezi nejrizikovější. To proto, že každé druhé dílo může být falzifikát. V případě, že se neřadíte mezi znalce, je dobré využít vlastního poradce nebo-li galeristu. Ani to však nevyloučí působení módních trendů a subjektivního vnímání děl, které zde hrají velkou roli. To, že teď má Kupkův obraz s názvem Élévation hodnotu více než 22 milionů korun, neznamená, že tomu tak bude i za 5 nebo 50 let.
